Необходими продукти за 1 порция:
За супата:
- Земна ябълка – 500 гр.
- Картофи – 400 гр.
- Зехтин – 2 суп.лъж.
- Масло – 1 суп. лъж.
- Лук – 1 глава
- Чесън – 3 скилидки
- Сол – на вкус
- Бял пипер – на вкус
За крутоните:
- Багета – 1 брой
- Зехтин – 2 суп.лъж.
- Чесън – 3 скилидки
- Прясна мащерка – 1-2 клончета
- Сол – на вкус
- Пармезан – на вкус, за предпочитане настърган на люспи
Начин на приготвяне:
Предварително обелваме и нарязвяме на едри парчета земната ябълка и картофите.
В тенджера на умерен огън се загрява зехтинът и маслото и в тях се сотира лукът за 4-5 минути , докато омекне. Добавят се скилидките чесън, нарязани на ситно и се разбъркват за около минута. Изсипват се парчетата земна ябълка и картофите. Заливат се с водата и се посоляват със сол и бял пипер на вкус. Оставят да се заврат и се варят около 20-30 минути, докато зеленчуците омекнат. Охлаждат се леко и се пасират.
Начин на приготвяне (За крутоните):
В широк тиган на умерен огън се загрява зехтинът. Добавят се смачканите скилидки чесън и клончетата мащерка и се разбъркват за около минута, докато се отделят ароматите. В тигана се изсипват кубчетата хляб и се разбъркват хубаво, докато поемат мазнината. Готвят се докато станат хрупкави със златисто-кафяв цвят, като се разбъркват периодично.
Супата се сервира поръсена с люспи пармезан и гарнирана с крутоните.
Гулията може да се добавя към салати, подобно на картофа да се изпържи и да се направят палачинки и огретен. Сварените и пасирани грудки имат вкус почти идентичен на този на картофите. Това обуславя възможността за заменяне на картофите с гулия в редица рецепти, дори в мусака. Не преварявайте гулията, защото губи част от своите качества. За да се съхранят максимално полезните вещества, особено голямо е количеството на калий, витамин С и В, трябва да се пече или се вари с корите.